Ekonomi

Rusya’dan tahıl tehdidi

Buğday gülü, Moskova’nın G-7 ülkelerinin Rusya’ya birçok ihracatı tamamen yasaklamaya devam etmesi halinde Ukrayna’nın Karadeniz’den mahsul göndermesine izin veren bir anlaşmadan çekebileceğini söylemesinin ardından üç günlük kayıplarını telafi etti.

Bloomberg kaynaklarına göre, G-7 yetkilileri ihracatın değerli bir bölümünü tamamen yasaklamayı düşünürken, Mayıs ayında Japonya’da gerçekleştirilecek liderlerin zirvesinden önce konu tartışılıyor.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Varsayılan bir uygulama olarak ülkemize mal ihracatının tamamen yasaklanması misillememiz ve ülkemizden mal ithalatının yasaklanması anlamına geliyor. Tahıl anlaşması sona erecek” dedi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) arabuluculuğunda Karadeniz’den güvenli geçiş sağlayan anlaşma kapsamında milyonlarca ton Ukrayna mahsulü ihraç edildi. Şu anda en büyük buğday ihracatçısı olan Rusya, tahıl ve gübre sevkiyatlarıyla ilgili sorunlar çözülmediği takdirde anlaşmadan çekilmekle defalarca tehdit etti.

Uzmanlar, G-7’nin, Rusya’ya ihraç edilen birçok eserin tamamen yasaklanması halinde Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatına izin veren güvene dayalı transit anlaşmadan çekilerek misilleme yapabileceğini belirtiyor.

Öte yandan AB, Rusya üzerinden transit geçiş yapan birçok esere yasak getirmeyi de düşünüyor.

yomra-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu