Ekonomi

Enkaz alanı tehlikeli, yıkımlara dikkat edilmemeli

Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, asbestin özellikle son yıllarda yapı işlerinde çok kullanılan bir alet olduğunu belirterek, asbestin birçok noktada kullanıldığını söyledi. çimento levhalar, çatı ve zemin kaplamaları ile ısı ve su yalıtımı olarak. 2010 yılı sonunda asbest kullanımının yasaklandığını hatırlatan Ensari, “Asbest doğada bulunan ve Anadolu’da sıkça rastlanan bir mineraldir” dedi.

Deprem bölgesinde yıkılan binalardan asbestli bölümlerin kaldırılmasının artık sorun haline geldiğini belirten Ensari, “Belirli büyüklükteki bölümler kaldırılabiliyor. Asbestten yapılan levhaları ayırıp bertaraf merkezlerine gönderebiliyoruz. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği iş birliği ile bölgede çalışanları koruyacak maskeleri gönüllülerle temin edip orada dağıtacağız.

Toza uygun maskeler sağlamaya çalışıyoruz. Şu anda bu konunun altyapısını oluşturmak için görüşüyoruz. Oradaki kamu kurumları da çalışanlarına maske dağıtmalı. Vatandaşların yıkımları izlemesine izin verilmemeli” dedi. Enkazların sulanmasının maske takmak kadar değerli olduğuna dikkati çeken Ensari, sulama yoluyla tozların su ile nemlendirilmesinin asbestin havaya yükselerek yayılmasını engelleyebileceğini sözlerine ekledi.

Enkaz atılmalı ve depolanmalıdır

Enkazın döküldüğü alanlarda asbest tozunun doğaya karışmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen ASUD Lideri Ensari, şöyle devam etti: “Kazı alanları yer altı suları, tarım alanları ve yüzey sularından uzak olmalıdır. dağlar gibi üst üste yığılmamalı, serme yöntemiyle katman katman yayılmalı, katmanı hapseder.

Mümkünse geniş çukur alanlarını bu kalıntılarla dolduralım.” Bölgedeki binaların yıkılması veya ağır hasar görmesi nedeniyle asbeste girip çıkmanın mümkün olmadığını belirten Ensari, “Ancak devletimiz ‘Asbest söküm uzmanlarından destek istiyoruz’ derse, biz buna hazırız. Görev, ‘Asbestli malzemeleri ayıralım ve geçici depolama alanlarında depolayalım’ derse.

Belediyeler dikkat etmeli

Kentsel dönüşüm sürecinde asbestli binalara dikkat edilmesi ve belediyelerin bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirten Ensari, “Geçen yıl yıkımlarla ilgili bir düzenleme yapıldı. Buna göre belediyeler yıkım izni vermeden önce asbest raporu alınması gerekiyor. Önce tehlikeli atıklar temizlenmeli” dedi.

haber-niksar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu